Regionalni vebinar o rodno osetljivoj energetskoj tranziciji i osnaživanju radne snage

- Objavljeno:
Regionalni vebinar pod nazivom Rodno osetljiva energetska tranzicija i osnaživanje radne snage na Zapadnom Balkanu biće održan 22. maja. Cilj vebinara, koji organizuje GIZ, jeste da pokrene dijalog o društvenim i rodnim aspektima prelaska sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije.
Energetska tranzicija u regionu Zapadnog Balkana donosi značajne promene, prelaz na obnovljive izvore energije donosi sa sobom i promene u strukturi tržišta rada. Više od 138.000 radnih mesta trenutno je povezano sa industrijama zasnovanim na uglju, što otvara pitanja o socijalnim posledicama i potrebama za prekvalifikacijom radne snage.
Ulaganje u razvoj veština i prilagođavanje radne snage je ključno za ublažavanje socijalnih izazova, posebno rodnih nejednakosti, tokom procesa energetske tranzicije.
GIZ je nedavno sproveo prvu sveobuhvatnu analizu o uticaju energetske tranzicije na tržište rada u regionu Zapadnog Balkana. Studija ukazuje na očekivane gubitke i dobitke radnih mesta, identifikuje neophodne veštine za buduće poslove u sektoru obnovljive energije i ističe ključnu ulogu tehničkog i stručnog obrazovanja u ovom procesu.
Svi zainteresovani mogu se registrovati putem linka
Na vebinaru pod nazivom Rodno osetljiva energetska tranzicija i osnaživanje radne snage na Zapadnom Balkanu koji će se održati 22. maja od 14:00 do 15:30 časova biće predstavljeni rezultati studije. Vebinar se održava online putem platforme Microsoft Teams, a svi zainteresovani mogu se registrovati putem linka.
U diskusiji će učestvovati Valentina Vučković, ekspertkinja za socio-ekonomska pitanja, iz Instituta za razvoj i međunarodne odnose (IRMO) koja će predstaviti rezultate istraživanja. Zatim, Fiona Imami iz organizacije Co-Plan, koja će govotiti o političkim rešenjima za rudarske regione u okviru koncepta pravedne tranzicije, kao i Marta Šulte-Fišedik iz Sekretarijata Energetske zajednice, koja će govoriti o problemu rodne nejednakosti i potencijalnim sistemskim rešenjima.
Poseban akcenat biće stavljen na potrebu za većom sinergijom između sektora obrazovanja i energetike kako bi se radna snaga efikasno prilagodila novim uslovima. Diskusija će obuhvatiti i pitanja rodne ravnopravnosti, uključivanja žena u sektor zelene energije i načine za smanjenje postojećih rodnih razlika u zapošljavanju i napredovanju u ovoj oblasti.

- Objavljeno:
WISE Srbija: Žene kao liderke energetske tranzicije nisu mit, već realnost

- Objavljeno:
Dodeljene nagrade Liderka održive energetike

- Objavljeno:
Najava konferencije Žene Srbije u održivoj energetici – liderstvo za energetsku tranziciju

- Objavljeno:
Postani deo WISE Srbija mreže žena u održivoj energetici #BudiWISE

- Objavljeno:
Žene Srbije u održivoj energetici – počinje druga faza WISE projekta

- Objavljeno: