WISE Srbija mreža žena u održivoj energetici, zelenoj ekonomiji i klimatskoj akciji je uz podršku Nemačke razvojne saradnje GIZ pokrenula prvi mentorski program namenjen mladim članicama mreže koje su u ranoj fazi karijere. Program pruža priliku za sticanje znanja, razvijanje veština i širenje profesionalne mreže kroz rad sa iskusnim mentorkama.
Mentorski program mreže WISE Srbija traje šest meseci. Namenjen je članicama koje su započele ili tek započinju karijere u sektoru energetike i u oblastima klimatske akcije i zaštite životne sredine.
Na prvom okupljanju, održanom u kompaniji CWP u Beogradu, obuku mentorkama i polaznicama održala je profesionalna trenerica za mentorstvo Nataša Vukmirović iz Međunarodnog instituta za koučing i mentorstvo.
Formirano je sedam parova mentorka-menti:
- Maja Adamović, direktorka Direkcije za održavanje prenosnog sistema u Elektromreži Srbije i Jelena Perović, ESG consultant u Deloitte Advisory d.o.o;
- Ivona Milic, viši ESG specijalista za korporativne klijente u Raiffeisen banci i Marija Rošulj, službenik za kreditne i ekološke rizike u ProCredit banci;
- Maja Turković, izvršna potpredsednica kompanije CWP Europe i Marina Arsenijević, projektna menadžerka u kompaniji Voltiza Inc;
- Aleksandra Lukić, glavna inženjerka u odeljenju za proizvodnju toplotne energije u JKP Novosadska toplana i Bojana Petrović Raičević, senior specijalista za energetsko i ekološko pravo u NIS a.d. Novi Sad
- Svetlana Cerović, direktorka odeljenja za specijalizovano finansiranje u UniCredit banci i Ana Minić, tehnička konsultantkinja za obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost u MACS Energy &Water
- Ankica Barbulov, direktorka kompanije Negawatt Solutions i Milica Vujošević, menadžerka za energetsku efikasnost u Delta Holdingu
- Nataša Zdravković, menadžer investicija Ezpada Group i Sara Ostojić, advokat SOG a.o.d. u saradnji sa Kinstellar
„Razvojno mentorstvo je najbolji način da liderke, koje su u svojoj karijeri i biznisu ostvarile izvrsne rezultate, pruže podršku polaznicama programa. Uz razmenu znanja i iskustava i stvaranje mreže stručnjaka, mentorke imaju priliku da podrže svoje mentije i velik broj ljudi iz njihovog poslovnog okruženja koji će takođe osetiti benefite i uticaj ovog programa“, istakla je Vukmirović.
Na treningu je naglasak bio na pripremi za izgradnju snažnog mentorskog odnosa, empatiji, iskrenoj podršci i korišćenju alata koji će mentijima omogućiti važne uvide i učenja.
„Kod mentorki sam primetila spremnost, samopouzdanje i puno entuzijazma. Oduševila sam se jednako i polaznicama programa, njihovim dosadašnjih uspesima, ambicijama i zrelim razmišljanjem o mentorstvu i benefitima koje će, sigurna sam, ubrzo osetiti“, kazala je Vukmirović.
Mentorski program pruža mladim ženama priliku da istraže svoj potencijal
Maja Turković, izvršna potpredsednica kompanije CWP Europe, suosnivačica WISE Srbija mreže žena i jedna od mentorki, kaže da mentorski program pruža mladim ženama priliku da istraže svoj potencijal i prepoznaju svoju ulogu u oblikovanju budućnosti energetskog sektora.
„Uz podršku iskusnih mentorki, steći će dragoceno znanje, korisne kontakte i samopouzdanje da preuzmu inicijativu i doprinesu razvoju sektora ključnog za našu zajedničku budućnost. Verujem da upravo te mlade žene donose novu energiju, svež pogled i perspektivu koja može pokrenuti promene koje su nam potrebne“, navela je Turković.
Sve mentorke imaju višedecenijsko iskustvo u sektoru energetike. Maja Adamović, direktorka Direkcije za održavanje prenosnog sistema u Elektromreži Srbije, istakla je zadovoljstvo što ima priliku da svoje 21-godišnje iskustvo podeli s mladim ženama na početku karijere.
„Moj menti je pravnica, planinarka i zaljubljenica u prirodu, kao i ja. Sve devojke koje sam upoznala su ambiciozne i odlučne da se razvijaju i napreduju,“ podvukla je. Adamović je dodala da su teme poput ESG-a – kriterijuma zaštite životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja – od velikog profesionalnog interesa i za mentorke i za polaznice.
Program omogućava učesnicama da razviju samopouzdanje, steknu praktično znanje i grade profesionalne veze koje će im pomoći u daljem razvoju.
Milica Vujošević, menadžerka za energetsku efikasnost u Delta Holdingu, jedna je od polaznica. Kako kaže, za nju je prvi susret sa mentorkom bio izuzetno inspirativan i koristan.
„Mentorka je veoma iskusna i uspešna u oblasti u kojoj se i ja bavim, što je omogućilo vrlo konstruktivnu razmenu mišljenja i iskustava. Zajedno ćemo se fokusirati na teme koje su relevantne za moj razvoj, što me dodatno motiviše da unapredim svoje veštine i postignem nove ciljeve. Veoma sam zahvalna organizatorima na ovoj sjajnoj prilici da učim od najboljih i radujem se nastavku obuke i novim susretima“, rekla je Vujošević.
Sličnog mišljenja je i polaznica Ana Minić, tehnički konsultant za obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost u kompaniji MACS Energy & Water. Ističe da je već na obuci stekla osećaj da učestvuje u jedinstvenoj prilici za razvoj na ličnom i profesionalnom planu u energetskom sektoru.
„Bilo je osvežavajuće videti kako neko sa iskustvom prepoznaje i razume moje izazove i ideje, kao i da pruža konstruktivne savete, smernice i podršku u unapređenju obrazovanog, ličnog i profesionalnog razvoja“, napomenula je Minić.